Kızım Seni Yaşatmazlar

Bursa’da, ’Kızım seni burada yaşatmazlar’ uyarılarına rağmen Gökkuşağı Derneği çatısı altında gay, travesti ve lezbiyenleri örgütleyen Öykü Evren cezaevinde ama, ’sivri eylemlere’ imza atan dernekle ilgili gerginlik sürüyor. Emniyetin, ’travestilerle birlikte olan frengililer’ listesi tuttuğu iddialarını savcılık yalanlasa da, travestiler ve sivil toplum kuruluşları tepkili: Devlet bizden rahatsız!

BURSA Gökkuşağı Derneği’nin kurucusu transeksüel Öykü Evren’i ilk tanıdığımda, çevresindekilerin “Bursa’nın i… diye adı çıkmış; sen de kalkmış burada böyle bir dernek kuruyorsun. Seni burda yaşatmazlar kızım!” dediklerini anlatıyordu bana. 2006’da Bursa Valiliği’nden aldıkları izinle derneği kurup, hemen akabinde, 1. Türkiye Eşcinseller yürüyüşünü organize ettiler. Ama Bursasporlu taraftarların hışmına uğradıkları için yürüyemediler. İşte bu olaydan sonra, sivri ve aktif bir dernek olacaklarının ilk işaretini verdiler. Taraftarı kendilerine karşı örgütlediğini düşündükleri Bursasporlu Esnaflar Derneği Başkanı Fevzinur Dündar’ı, ’halkı kin ve düşmanlığa sevketmek’ suçlamasıyla savcılığa şikayet ettiler (Şikayet yerinde görülünce, Dündar hakkında dava açıldı. Öykü, 11 Eylül’deki ilk duruşmaya cezaevinde olduğu için gidemedi).
KAPATMAYA ’HAYIR’

Ardından, kuruluşları için izin aldıkları Bursa Valiliği’nin İl Dernek Müdürlüğü, 16 Mayıs 2006’ta, ’Genel ahlák ve Türk toplumunun aile yapısına uygun değil’ deyip, derneğin kapatılması istemiyle savcılığa başvurdu. Savcılık ise, 6 Eylül tarihli kararında, ’Dernek yönetim kurulunun genel anlayışa aykırı cinsel eğilimleri olsa da, bu suç sayılmaz. Dernek kurma hakları var’ görüşüyle, kapatmaya gerek olmadığını açıkladı.

ÜSTÜNE, ’EVLENDİ’

Öykü Evren, herkesin evlenmek için sıraya girdiği 7.7.2007’de de, beyaz gelinliğiyle poz verip, uzun yıllardır birlikte olduğu erkek arkadaşıyla ’evlendi’. Gökkuşağı Derneği’nin adı, bu nedenle tüm ulusal basında yine geçti. Bir süre sonra, dernek üyeleriyle toplu halde İş ve İşçi Bulma Kurumu’na başvuran Öykü, “Travesti ve transseksüellere iş verilmediği için fuhuş batağına sürükleniyorlar. Devlet ve işveren sahiplerince iş imkanı verilmeli, toplum dışına itilmemeliyiz. Ekmek paramızı fuhuş ve şiddetten uzak kazanmak istiyoruz” dedi.

POLİSİN NİYETİ NE

İşte tüm bu olaylardan sonra Bursa polisi, derneğe baskın yapıp Evren ve 11 arkadaşını fuhuş çetesi kurmaktan gözaltına aldı. Emniyet Müdürü Tahsin Demir, hukuki zorunluluk olmadıkça tıbbi bilgilerin açıklanması İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ne aykırı olduğu halde, Evren dahil 6 kişinin frengi hastası olduğunu açıkladı. Bu da, Bursa’da ’ipleri gerdi’. Kentteki pekçok sivil toplum kuruluşu, Bursa’nın son zamanlarda ’gay-lezbiyen-travesti-transseksüel’ haberleriyle çok ön plana çıktığını, polisin de örgütlenmelerinden rahatsızlık duyduğu için derneğe baskı yaptığını düşünüyor. Ve Bursa’da herkes, polisin, Gökkuşağı Derneği’nin sesini ’gerçekten bir fuhuş çetesi olduğu’ için mi, yoksa ’kamuoyunda meşrulaşmaya başladıkları endişesi’ yüzünden mi kesildiği sorusunu soruyor.

Öykü: Frengiysem eşim niye değil

BURSA E Tipi Kapalıcezaevi’nde tutuklu bulunan Öykü Evren, avukatı aracılığıyla Hürriyet’e şu açıklamayı yaptı: “Suçlamaların hiçbirini kabul etmiyorum. Bizi Bursa’da barındırmak istemiyorlar, dernekleşmemiz hoşlarına gitmediği için bu iddialar var. İki ay önce evlendim. Evlenmeden tüm sağlık taramalarından geçtim. Hiçbir sorun olmadığı için de evlenmemde engel görülmedi. Şimdi nasıl oluyor da frengili çıkıyorum? Ben frengiliysem eşimde de bu hastalığın olması gerekir ama o sağlam. Hakkımdaki frengili raporuna itiraz edeceğim.”

Savcı: Frengi listesi yok

BURSA Cumhuriyet Savcısı Ferruh Gün, Gökkuşağı Derneği üyesi travestilerle ilişkiye girip frengi kapan kişilerin listesi bulunduğu iddiaları için şunları söyledi: “300 kişilik bir liste yok. Emniyet Müdürümüz, ’bilgi vermek amacıyla’ tutuklu bazı travestilerin frengi olduğunu açıklamış. Travestilerle olan bazı kişilerin bilgisine başvurduk, onları ve ailelerini mağdur etmemek için soruşturmayı gizli tutup kimliklerini açıklamadık. ”

Avukatları istifa etti

KURULDUĞUNDAN beri derneğin avukatı ve Bursa İnsan Hakları Komisyonu Başkanı olan Hakan Özdemir ise, noter kanalıyla istifa edip müdahil olduğu tüm davalardan çekildi. Özdemir, şöyle konuştu: “1 Eylül tarihli operasyonlarda tanık olarak dinlenen travestilerin ifadelerinden emniyetin haklı olduğuna dair yeterli şüpheye sahip oldum ve bu şüpheyle avukat olarak verimli olamayacağım için tüm davalardan çekildim. Verdiğim değerlerin değersizleştiği şüphesi içime düşünce, istifa ettim.”

KAYNAK:http://www.hurriyet.com.tr/kizim-seni-yasatmazlar-7291847

Leave a Reply

Öykü Evren Özen